Modlitwa za jeziora

Papież Benedykt XVI obiecał, pretendującym do tytułu cudu natury, Mazurom swoje duchowe wsparcie. Powiedział, że zrobił w dużej mierze ze względu na swojego poprzednika Jana Pawła II, który zawsze podkreślał, że dużo zawdzięcza tym ziemiom. Papież Polak, kiedy odwiedził Ełk na pielgrzymce w 1999, chwalił gościnność mieszkańców Mazur, które jako młody człowiek wielokrotnie przemierzał na wycieczkach kajakowych i które traktował jako miejsce spotkania ze Stwórcą.

Źródło: Encyklopedia.warmia.mazury.pl
Źródło: Encyklopedia.warmia.mazury.pl

Kiedy jednak Benedykt XVI był nastolatkiem Mazury należały do Niemiec. Z tego też względu wielu Niemców ma zwyczaj spędzać wakacje w krainie tysiąca jezior, gdzie kiedyś mieszkali ich protoplaści. Przedwojenne sentymenty mogły więc też mieć swój wpływ na taką, a nie inną decyzję papieża. Mógł wesprzeć równie dobrze któreś z innych pięciu miejsc w Europie, stających z Mazurami w szranki. Swego poparcia regionowi udzielił również metropolita diecezji krakowskiej, kard. Stanisław Dziwisz, oraz prezydenci Lech Wałęsa i Bronisław Komorowski.

One thought on “Modlitwa za jeziora

  1. Adwokat Katowice rozwod

    Fajny artykuł. Czyta się bardzo fajnie. Jednak warto potraktować to jako ciekawostkę. Każdy ma inne zdanie do postrzegania wiary. Nie ma też wracać do przeszłości. Może kiedyś Mazury należały do Niemiec ale obecnie są Polskie. Lubię spędzać czas na Mazurach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *