Kajakiem przez historię

Mazury są świetnym miejscem na uprawianie sporów wodnych, wśród których spływ kajakiem jest chyba najbardziej popularny, ma zresztą najdłuższą historię. Pierwowzorem kajaka była canoe, kryta skórami lub korą drzew łódź Indian Ameryki Północnej. Irokezi osiągali wyżyny sprawności przemierzając rzeki o burzliwych nurtach. Podobny środek transportu upodobali sobie Eskimosi i mieszkańcy Polinezji.

Źródło: Kajaki-mazury.pl
Źródło: Kajaki-mazury.pl

Archeologowie zdobywają jednak kolejne dowody świadczące o starszym rodowodzie kajaka, piroga, czy też canoe. Podczas wykopalisk, prowadzonych na terenie dzisiejszego Iraku, w ruinach miasta Ur, niejaki Leonard Volley natknął się na grób jednego z sumeryjskich władców. Wśród skarbów znajdował się wykonany ze srebra model łodzi do złudzenia przypominającej kajak razem z wiosłem. Wiek tego zaskakującego znaleziska typuje się na około 6000 lat. Biorąc pod uwagę czasy tak odległe, kajakarstwo do Polski przybyło bardzo niedawno. Pierwszych zapaleńców, przemierzających Wisłę na szkockim „Rob Royu”, spotkać można było pod koniec XIX wieku. Jednak Polski Związek Kajakowy, który na początku był filią Polskiego Związku Narciarskiego, powstał w 1930.

One thought on “Kajakiem przez historię

  1. Jakub

    Podróżuję dużo w miejsca gdzie organizowane są spływy kajakowe. Najchętniej wracam właśnie w Mazury. Jeżeli chodzi o kajakarstwo to myślałem, że to starsza dyscyplina. Fajnie czasem przeczytać wartościowy artykuł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *